تصویر ثابت

موسسه علمی گام برتر همشاگردی - گاشاو طاهر، جوانی که توانستن را معنی بخشید: یک میلیون درخت برای اتیوپی

مشاوره تحصیلی ، روانشناسی ، هیپنوتیزم و ...

تلفن گویای مركز : 02128421398 * 02128421399 * 09128588682

مشاهده مطالب

تصاویر برگزیده

عکس نوشته ها

درباره سایت

سامانه صدای داوطلب :
۰۲۱-۲۸۴۲۱۳۹۸
شماره تماس :
۰۹۱۲۸۵۸۸۶۸۲
۰۹۱۶۳۶۶۵۵۶۱
۰۹۳۹۴۰۸۵۸۰۰
سامانه پیام کوتاه :
۳۰۰۰۹۹۰۰۶۶۹۵۲۱

سایت اصلی موسسه گام برتر همشاگردی :
www.sanjeshy.org

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

گاشاو طاهر، جوانی که توانستن را معنی بخشید: یک میلیون درخت برای اتیوپی

کنکور سراسری مشاوره و برنامه ریزی ابزارهای آموزشی

«نمی‌توانم، دستم خالی است، پول ندارم، پارتی ندارم، کسی کمکم نمی‌کند.» شما هم شاید بارها این جملات را گفته باشید یا آنها را از دیگران شنیده باشید. متاسفانه این روزها برخی از جوانان تصور می‌کنند که باید تمامی امکانات برایشان مهیا باشد و آنها بدون مواجه شدن با سختی‌ها و مشکلات به هدف خویش دست یابند.

گاشاو طاهر، جوانی که توانستن را معنی بخشید: یک میلیون درخت برای اتیوپی
«نمی‌توانم، دستم خالی است، پول ندارم، پارتی ندارم، کسی کمکم نمی‌کند.» شما هم شاید بارها این جملات را گفته باشید یا آنها را از دیگران شنیده باشید. متاسفانه این روزها برخی از جوانان تصور می‌کنند که باید تمامی امکانات برایشان مهیا باشد و آنها بدون مواجه شدن با سختی‌ها و مشکلات به هدف خویش دست یابند.
اگر در درس خواندن موفق نیستند، بهانۀ‌شان این است که از مدرسه و معلم خوب محروم هستند. اگر کار ندارند، می‌گویند که دلیلش نداشتن سرمایه است. اگر چرخ زندگی‌شان خوب نمی‌چرخد، می‌گویند مشکل از اینجاست که والدین ثروتمندی نداشته‌اند. وقتی هم برایشان از افراد بزرگ و موفق مثال می‌زنیم، می‌گویند که آنها متعلق به گذشته یا کشورهایی با امکانات دیگر هستند؛ اما گاشاو طاهر، مردی  از کشور اتیوپی، کشوری که سال‌هاست با خشکسالی،  فرسایش خاک و در نهایت قحطی شدید گریبان‌گیر است، نشان داد که خواستن و کمر همت بستن، مهمترین اصل برای رسیدن به موفقیت است.
به عنوان کودکی که در اتیوپی به دنیا آمده بود، «گاشاو طاهر» در روستایی با انبوهی از درختان سرسبز بزرگ شد که از میان انبوه شاخ و برگهای این درختان، حتی آسمان را هم نمیشد دید؛ ولی هنگامی که طاهر بعد از سالها زندگی در آمریکا به کشورش بازگشت، با دیدن زادگاهش، که بر اثر جنگلزدایی بیش از حد، به زمینى خشک و بایر و بدون درخت تبدیل شده بود، بسیار شوکه شد. جنگل انبوه به بیابانی خشک تبدیل شده بود و از بین ۱۰ تا ۱۵رودخانهای که او دوران کودکیاش را در کنار آنها سپری کرده بود، به غیر از تنها یک یا دو رودخانه، سایر رودخانه‌ها خشک شده بودند.
در همسایگى او، که به گفته طاهر ۸۰ درصدشان کشاورز بودند، هیچکدام قادر به کاشت محصول، حتی به اندازهای که براى سیر کردن خودشان کافى باشد، نبودند؛ ضمن آنکه مالاریا در حال گسترش بود و اصلیترین دلیل مرگ در این منطقه محسوب میشد.
اثرات این فاجعه صرفاً از دیدگاه زیباییشناسی نبود؛ زیرا  کارشناسان، جنگلزدایی وسیع در آفریقا و عواقب آن را (افزایش دمای زمین، افزایش مالاریا و کمبود منابعی مانند شاخ و برگ درختان را که برای تهیه داروهای سنتی نیز از آنها استفاده میشد) با جنگ و درگیریهای این منطقه مرتبط میدانند.
طاهر میگوید: «من استیصال و ناامیدی را در چهره مردم، به خصوص جوانانی که بسیاری از آنها خود فرزندان والدینی بودند که گرفتار بیماری ایدز شده بودند، مىدیدم؛ جوانانی که احساس میکردند هیچ آیندهای ندارند و من میدانستم که باید برای آنها کاری بکنم.» او در ادامه میگوید:
«من شروع به صحبت با بچهها کردم و آنها در جواب به من گفتند که به شغل نیاز دارند، چیزی برای خوردن میخواهند، و پول نیاز دارند تا لوازم مورد نیاز مدرسه‌شان را بخرند، و من میدانستم که  آنها بیش از همه به امید نیاز داشتند.»
برنامهای که طاهر در سر داشت، بسیار ساده بود: کاشتن درختان بیشتر، گذاشتن افراد بر سر کار، و، در نتیجه،  بازسازی جامعه و محیط زیست روستایش در اتیوپی.
طاهر به زادگاهش بازگشت. او ابتدا تنها چند نفر از افراد جوان زادگاهش را برای انجام این کار جمع کرد و شروع به آموزش آنها کرد. کم کم همان افراد، دوستان و خانوادههای خود را جمع کردند تا به صدها نفر رسیدند. طاهر کارش را با حدود کمتر از یک هکتار زمین و با کاشتن نهال در دامنه کوهها آغاز کرد، و، در نهایت، با تلاش و گفت و گوی بسیار با مقامات دولتی، هکتارها زمین بایر برای کاشت درخت از دولت گرفت و جوانان محلی را، اعم از مسیحی و مسلمان، برای کاشت درختان بر سر کار نهاد که این موضوع خود نه تنها باعث کارآفرینی شد، بلکه همیاری و همبستگی بیشتر افراد محلى را نیز سبب شد.
شرکت مردم نهادى که طاهر با نام «بنیاد گرین لند» یا «سرزمین سبز» تاسیس کرد، توانست بیش از یک میلیون درخت را در اتیوپی بکارد، و بیش از ۴۵۰ نفر را بر سر کار قرار دهد، و نه تنها کرامت را به این افراد بازگرداند، بلکه این توانایی را نیز به آنها بخشید تا بتوانند وجود آیندهای را برای اتیوپی متصور شوند.
در حال حاضر، همان طور که پروسه بهبود و افزایش درختان ادامه دارد، چمنها و انواع محصولات نیز در حال رشد هستند و با تغییر آب و هوا، حیوانات و حیات وحش، که در این منطقه کاهش یافته بود، کم کم در حال بازگشت به روستا و زیستگاههایشان هستند. اکنون حدود ۴۴۵۰ هکتار دیگر زمین در اختیار طاهر قرار داده شده است و او در تلاش است که ۱۰۰۰ نفر دیگر را برای کاشت درختان میوه، که در جلوگیری از فرسایش و تامین منبع غذایی دارای اهمیت فراوانی هستند، استخدام کند.
وی میگوید: «هدف اصلی من، سبز کردن دوباره اتیوپی است. این هدف، به من انگیزه میدهد، مرا تحت تاثیر قرار داده و رو به جلو حرکت میدهد.»
طاهر همچنین میگوید: «آن چه من در این مسیر آموختم، این است که یک فرد میتواند دیگران را مشارکت دهد و با راهنمایی‌شان، در آنها دیدگاهی ایجاد کند که سبب تغییر شود، و از آن مهمتر اینکه اگر یک نفر میتواند چنین کاری را انجام دهد، پس با همکاری هم میتوانیم تغییراتی بسیار بزرگ را ایجاد کنیم.»

طاهر گاشاو: اگر یک نفر میتواند چنین کاری را انجام دهد (کاشت یک میلیون درخت

*هفته نامه پیک سنجش

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات