روش ها و شیوه ها برنامه ریزی هفتگی و ماهانه توسط رتبه های برتر کنکور سراسری

روش ها و شیوه ها برنامه ریزی هفتگی و ماهانه توسط رتبه های برتر کنکور سراسری

روش ها و شیوه ها برنامه ریزی هفتگی و ماهانه توسط رتبه های برتر کنکور سراسری
روش ها و شیوه ها برنامه ریزی هفتگی و ماهانه توسط رتبه های برتر کنکور سراسری
جایگاه شما !

برنامه ریزی

حتماً همه*ی شما به*خوبی اهمیت برنامه*ریزی را درک می*کنید و متوجه هستید که برای رسیدن به هدف مطلوب، داشتن برنامه*ای مناسب و البته پیش رفتن مطابق آن،* ضروری است؛ پس با گفتن اهمیت*های آن، سرتان را درد نمی*آورم. فقط همین*قدر بگویم که برنامه*ریزی مناسب، علاوه بر بالا بردن بازده*ی مطالعه و تمرکز، آرامش*تان را هم بیش*تر می*کند و بی*دقتی*تان را نیز کاهش می*دهد!
برنامه به ۳ نوعِ بلند مدت، میان*مدت و کوتاه*مدت تقسیم می*شود. در این*جا بیش*تر می*خواهم راجع به برنامه*ی کوتاه*مدت (هفتگی) که البته تقریباً از روی برنامه*ی میان*مدت (آزمونی یا ماهانه) تعیین می*شود، صحبت کنم.
مراحل برنامه*ی هفتگی به شرح زیر می*باشد:
مرحله*ی اول: قبل از شروع برنامه*ریزی هفتگی،* لازم است میزان ساعتی را که قصد دارید و می*توانید در طول هفته مطالعه کنید، مشخص کنید. اگر توانایی شما مثلا ۲۰ ساعت در هفته است برنامه*ی اولیه*ی هفتگی خود را نیز بر همین اساس تنظیم کنید؛ نه خیلی بیش*تر و نه کم*تر.
اگر عادت به زیاد خواندن ندارید، برنامه*ی خود را سنگین نچینید چون اگر هم بتوانید آن را اجرا کنید قطعاً در هفته*های بعد،* کم خواهید آورد؛ پس چه به*تر که آهسته و پیوسته پیش بروید و آرام*آرام ولی مداوم تلاش خود را متناسب با توانایی*هایتان افزایش دهید.
مرحله*ی دوم: بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت را با توجه به اهمیت درس*ها و ضعف و قوت*تان بین دروس خود تقسیم کنید؛ به*طور مثال اگر در گروهِ رشته*ی ریاضی*ـ*فیزیک هستید، چنان*چه در هفته، ۳۵ ساعت مفید درس می*خوانید، می*توانید آن را به*صورت زیر تقسیم کنید:
دیفرانسیل و ریاضی پایه: ۶ ساعت
هندسه*ی پایه و هندسه*ی تحلیلی: ۳/۵ ساعت 
گسسته و جبر و احتمال: ۳/۵ ساعت 
فیزیک: ۶ ساعت 
شیمی: ۴/۵ ساعت 
ادبیات: ۳/۵ ساعت 
عربی: ۳ ساعت 
دینی: ۲/۵ ساعت 
زبان: ۲/۵ ساعت
البته حتما ضعف و قوت خود را در درس*های خاص در برنامه، مد نظر قرار دهید و این ساعت*ها را متناسب با توانایی*هایتان تغییر دهید مثلاً زبان را از دیفرانسیل بیش*تر مطالعه نکنید. در این مرحله حتماً کارهایی را که در طول هفته برای درس*های مختلف نیاز به انجام دارید مشخص کنید و طوری برنامه* بریزید که همه*ی آن*ها را بتوانید انجام دهید تا خیالتان راحت شود.
مرحله*ی سوم: بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه*ی تقریبی هر روز را نیز مشخص کنید. حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید و این طور نباشد که مثلاً ۴-۵ ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص را مطالعه کنید.
حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (به*خصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین ۲ الی ۳ روز در هفته پخش کنید زیرا این عمل موجب یادگیری مرحله به مرحله شده و به دنبال آن:
۱) عمق یادگیری مطالب، لحظه به*لحظه افزایش می*یابد.
۲) فراموشی مطالب کاهش پیدا می*کند.
۳) باعث تثبیت یادگیری می*شود.

مرحله*ی چهارم: حتما در طول هفته، ساعت*هایی را به جبران عقب*ماندگی*ها اختصاص دهید و در آن زمان هیچ درسی را قرار ندهید تا بدین ترتیب اگر از برنامه عقب افتادید بتوانید بدون نگرانی تا حدی آن را جبران کنید.

مرحله*ی پنجم: آخرین مرحله*ی برنامه*ریزی، در واقع بعد از اجرای برنامه است. در آخر هفته حتما بررسی کنید و ببینید چه*قدر به برنامه*ای که ابتدای هفته برای خود مشخص کردید نزدیک بودید؟ آیا واقعا برنامه مطابق توانایی*هایتان بود؟ بدین ترتیب با فهمیدن اشکالات برنامه*ی هفته*ی سپری*شده*، سعی کنید برنامه*ی هفته*ی بعد را به*تر و نزدیک*تر به توانایی*هایتان بریزید.
حتماً در طی این مرحله به چند نکته توجه کنید:
۱) استراحت و خواب یکی از ضروریات سال کنکور است البته خواب و استراحت به*اندازه؛ حتماً بین ساعت*های مطالعه که حدود ۶۰ الی ۷۵ دقیقه*اند،* ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت قرار دهید چون این کار بازده و تمرکز شما را افزایش می*دهد. مطمئن باشید بدون استراحت بازده شما به*مرور زمان بسیار پایین خواهد آمد. در طول هفته نیز، یک نصفه روز (حدود ۵ ساعت) را به*طور کامل به تفریح و استراحت اختصاص دهید. مطمئن باشید به نفع*تان خواهد بود.
۲) شب*ها حتماً حداقل ۶ ساعت بخوابید چون خواب کافی برای هوشیاری شما هنگام درس خواندن و تمرکز کردن لازم و ضروری است اگر هم خواستید می*توانید بعد از ظهر حدود ۱ ساعت استراحت کنید.
۳) *مهم*: حتماً در برنامه*ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید بلکه این دو مکمل هم*دیگر می*باشند.

برنامه*ی هفتگی

برنامه*ی هفتگی مناسب از لازمه*های خوبْ درس خواندن است. برای یک برنامه*ریزی مناسب به نکته*های زیر توجه کنید:
۱) آخر هفته، پیش*بینی برنامه*ی هفته*ی بعدی انجام شود:

من در سال کنکور هر جمعه حدود ۲، ۳ ساعت را به بررسی برنامه*ی هفته*ی قبل و پیش*بینی برنامه*ی هفته*ی بعد با ملاحظاتی که در زیر به آن*ها اشاره خواهم کرد، اختصاص می*دادم که واقعا صرف این مدت زمان لازم بود و به من کمک کرد.
۲) به هر درس با توجه به ضریب و جمعش در کنکور، در طی هفته زمان تعلق بگیرد:

به*طور مثال ضرایب درس*های رشته*ی ریاضی به نحو زیر است:
ادبیات ۴، عربی ۲، دین و زندگی ۳، زبان ۲، ریاضی ۱۲، فیزیک ۹ و شیمی ۶، که روی هم ۳۸ می*شود.
مثلا اگر داوطلب رشته*ی ریاضی می*تواند ۳۸ ساعت درس بخواند، خوب است که حدود ۹ ساعت از آن را به فیزیک اختصاص بدهد. (توضیحات بیش*تر در قسمت مقاله*ی کمیت مطالعه خواهد آمد.)
۳) هر درس با توجه به ضریب و حجمش بین ۲ الی ۴ روز در هفته پخش شود:

مثلا به*تر است درس فیزیک در ۴ روز مختلف پخش شود که بیش*تر امکان مرور داشته باشیم.
۴) همه*ی درس*های عمومی و اختصاصی در طی هفته باید مطالعه شود:

* تذکر: حتی اگر یک هفته دبیر یک درس نیامد و درس جلو نرفت، شما حتما باید آن را مطالعه کنید و در برنامه بگذارید.
۵) به*تر است مطالعه*ی هر درس، در همان روز تدریس شده، شروع شود (مخصوصا ریاضیات و فیزیک).

* تذکر: این کار شدیداً به بازده و سرعت شما کمک می*کند. آن را از همان روز اول خیلی جدی بگیرید.
۶) در حد امکان تعداد تست*های قابل انجام در هر درس در طی هفته پیش*بینی شود:

تست*زنی یکی از کارهای ضروری در سال کنکور است که بعدا در مقاله*های جداگانه راجع به آن توضیحات بیش*تری خواهیم داد. اما فعلا بدانید که برای برنامه*ریزی هفتگی تا حد امکان تعداد تست را نیز باید مشخص کنید؛* مثلا بررسی کنید درس ۱ و ۲ی ادبیات که این هفته قصد خواندن آن را دارید، چه*قدر تست دارند و سپس برای آن*ها برنامه*ریزی کنید. (توضیحات بیش*تر پیرامون تست*زنی در مقاله*ی جداگانه*ای خواهد آمد.)
۷) درس*هایی که در روز بعد امتحان گرفته می*شود در شب امتحان به*صورت وقت*گیر مطالعه نکنید:

این کار منجر به نتیجه*ی کاذب می*شود. درصدِ پنجاهی که بدون این کار گرفته شود نسبت به درصدِ هفتادی که با مطالعه*ی شب امتحان به*دست می*آورید خیلی بیش*تر به نفعتان خواهد بود؛ البته توجه داشته باشید مرور سطحی درس*ها در شب امتحان ایرادی ندارد و مفید هم می*باشد.
* مطالعه*ی وقت*گیر در شب امتحان موجب از بین رفتن نظم برنامه*ریزی شما شده، باعث می*شود همیشه از برنامه*ی اصلی عقب باشید و فقط به دنبال امتحان*ها بروید و کیفیت*تان پایین بیاید.
۸) پیش*بینی برنامه*ی کاهشی، به*ترین نوع برنامه*ریزی است:

این روش ـ که در مقاله*ای جداگانه توضیح داده خواهد شد ـ به*صورت خلاصه بدین نحو است که پس از برنامه*ریزی اگر دیدید زمان لازم را ندارید، از تعداد تست*ها کم کنید و به هفته*ی بعد موکول کنید ولی هرگز از زمان مطالعه*ی خود کم نکنید.

۹) در صورت وجود وقت، روی درس*های پایه*ای که دبیر فعلا تدریس نمی*کند برنامه*ای پیش*بینی شود:

پیش رفتن شما صرفا با مطالبی که دبیر تدریس می*کند، باعث می*شود نتوانید نتیجه*ی خیلی خوبی بگیرید؛ هر چند لازم است اما کافی نیست. اگر دبیرتان از آن*هایی نیست که در کنار تدریس، به شما بگوید فلان قسمت*های پایه را هم مطالعه کنید (مخصوصا درس*های عمومی)، شما حتما خودتان حدود یک سوم از برنامه*تان را به کارهای پایه و غیرکلاسی اختصاص دهید؛ اما اگر دبیرتان با گرفتن آزمون یا هر نحو دیگر به شما می*گوید درس*های پایه را هم بخوانید، پیش رفتن با او کفایت می*کند.
کمیت مطالعه:

* مقدار مطالعه در هر برهه از سال و برای هر نوع دانش*آموز ـ به کلاس می*رود یا دائما در خانه است ـ متفاوت است؛ اما در این برهه*ی زمانی یعنی اوایل سال حتما همه باید موارد زیر را رعایت کنند:
۱) مقدار ساعت مطالعه در هفته:

به*طور کلی داوطلبی که در طول هفته در کلاس*های بیرون شرکت می*کند، در این برهه*ی زمانی باید حداقل ۴۰ ساعت مطالعه کنید و کسی که اکثر روزها در خانه است، حداقل ۶۰ ساعت نیاز به مطالعه دارد.
۲) مقدار مطالعه*ی هر درس در هفته:

همان*طور که در قسمت برنامه*ی هفتگی هم گفتم، هر درس با توجه به ضریب و حجمش باید مطالعه شود. به*طور مثال اگر داوطلب رشته*ی ریاضی، ۴۵ ساعت در هفته مطالعه می*کند باید حداقل ۶ ساعت دیفرانسیل بخواند و همین*طور سایر درس*ها. به*طور مثال اگر در نهایت ۴۰ ساعت شد، ۵ ساعت باقی*مانده را به تقویت درس*های ضعیف*ترش اختصاص بدهد.
* تذکر: هیچ درسی در هیچ هفته*ای نباید از قلم بیفتد.
۳) مقدار مطالعه در روزهای تعطیلی و عادی:

در روزهای تعطیل شما باید بتوانید بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت مطالعه کنید و در روزهای عادی مثلا اگر ۱۴:۳۰ تعطیل می*شوید، بعد از ناهار، استراحت و رسیدن به خانه، ساعت ۱۷ شروع به مطالعه کنید و به این ترتیب بین ۵ الی ۶ ساعت درس بخوانید (۱۷ تا ۱۸:۱۵، ۱۸:۲۵ تا ۱۹:۴۰، ۱۹:۵۰ تا ۲۱:۰۵ و ۲۲ تا ۲۳:۳۰).
۴) ساعت شروع و پایان روزانه:

اگر تعطیل هستید حتما سعی کنید حدود ۸ صبح درس را شروع کنید و شب حدود ۲۳ یا ۲۳:۳۰ درس خواندن را تمام کنید. اگر تا ۲ی نیمه*شب درس*خواندنتان طول بکشد، هم بازدهی پایین می*آید و هم روز بعد سرحال نخواهید بود؛ حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید چون خواب شب لازم است. پس طوری برنامه*ریزی کنید که نهایتا ۲۳:۳۰ تمام شود. اگر هم از مدرسه آمده*اید، حدود ۲ تا ۲/۵ ساعت پس از اتمام مدرسه شروع به درس خواندن کنید.
۵) مقدار کسری درس*های ریاضیات، فیزیک،* شیمی و عمومی:

یک سوم از کل مطالعه*ی هفته باید به درس*های ریاضی اختصاص پیدا بکند (در رشته*ی ریاضی). یک سوم هم به مجموع فیزیک و شیمی اختصاص یابد و یک سوم آخر هم درس*های عمومی.
استراحت و تفریح:

افرادی که بین ساعت*های مطالعه*شان استراحت می*کنند، در واقع به ذهنشان مهلت می*دهند که اطلاعات ورودی را دسته*بندی کرده نظم و ترتیب بدهد و خیلی راحت*تر و سریع*تر مطالب را به*خاطر آورند؛ البته توجه کنید که در سال کنکور حتی استراحت هم باید با محوریتکنکور باشد و باید آن را برنامه*ریزی کنید.
برای استراحت به موارد زیر توجه کنید:
۱) هر یک ساعت و ربع مطالعه، ۱۰ دقیقه استراحت:

*تذکر: ابتدای شروع واحدها و بعد از استراحت حتما حدود ۱۰ دقیقه را به مرور قسمت*های قبلی درسی که قرار است در آن واحد بخوانید اختصاص دهید تا ذهنتان آرام*آرام آماده شود.
۲) نرمش کششی، ۲ بار در روز و هر بار یک ربع:

همان*طور که صبح*ها هنگام خمیازه کشیدن دست*های خود را باز کرده و سرحال می*شوید، نرمش کششی در طول روز نیز باعث سرحالی شما می*شود؛ پس آن را جدی بگیرید تا بتوانید با روحیه*ی مضاعفی درس بخوانید.
۳) یک ساعت خواب سبک نیم*روزی بعد از اتمام کار مدرسه:

وقتی از مدرسه به خانه آمدید حدود ۱ ساعت (بیش*تر نشود) بخوابید (یک خواب سبک)؛ چون خواب عمیق موجب کسلی بیش*تر می*شود اما یک ساعت خواب، خستگی شما را برطرف می*کند.
۴) نیم روز تفریح در یکی از روزهای هفته:

من یادم هست معمولا یا پنج*شنبه بعداز ظهر یا جمعه بعداز ظهر را کامل تفریح می*کردم و کاری می*کردم که موجب شادی و آرامشم بشود و از درس و کنکور فاصله بگیرم. این کار خیلی لازم است و انرژی هفته*ی بعد شما را تامین می*کند.
۵) پرهیز از ورزش سنگین و آسیب*زا در دوره*ی کنکور:

اانجام دادن ورزش*های سنگین هم شما را از نظر جسمانی خسته می*کند و هم ممکن است موجب آسیب*های شدید جسمانی و به دنبال آن چند روز دوری از درس شود؛ برای همین از آن*ها دوری کنید.
۶) محوریت کنکور در برنامه*ریزی برای استراحت و تفریح:

همان*طور که در ابتدای این مقاله هم گفتم، استراحت و تفریح شما نیز باید با محوریت کنکور باشد؛ یعنی طوری استراحت کنید که یادتان باشد مثلا ۱۰ دقیقه*ی دیگر باید می*روید و درس بخوانید. استراحت و تفریحات آرامش*بخش مفید خواهند بود.
۷) خواب به*موقع شبانه با مقدار کافی:

حتما حدود ۶ تا ۷ ساعت خواب در شبانه*روز برای شما لازم است. اگر بعداز ظهر هم ۱ ساعت می*خوابید،* می*توانید خواب شبانه را به حداقل ۶ ساعت کاهش دهید. اگر حتی دو، سه روز را با خواب حدود ۴ ساعت بگذرانید، بدانید سلامتی، تمرکز و آمادگی ذهنی شما به خطر خواهد افتاد.
شرایط و مکان مناسب مطالعه:

کیفیت مطالعه، شرایط خاصی دارد که سعی کردم در زیر آن*ها را توضیح دهم:
۱) شرایط ذهنی:

الف) ایجاد حال و هوای مطالعه:

قبل از آغاز مطالعه سعی کنید حال و هوای مطالعه*ی درس مورد نظر را در خود ایجاد کنید.
ب) اعتماد به یادگیری:

اگر با این ذهنیت مطالعه را شروع کنید که «من این درس را یاد نمی*گیرم»، مطمئن باشید یاد نخواهید گرفت؛ پس حتما به یادگیری خود اعتماد داشته باشید.
ج) هدف*گذاری مطالعه:

حتما پیش از شروع واحد مطالعه، بدانید که قرار است چه مبحثی از چه کتابی بخوانید و چه تست*هایی بزنید. این کار تمرکز شما را به میزان قابل توجهی افزایش می*دهد.
۲) شرایط فیزیکی:

الف) حالت نشستن:

صندلی شما و حالت نشستن شما روی آن خیلی مهم است. حتما صاف بنشینید، روی کتاب خم نشوید و سعی کنید به صندلی تکیه دهید.
ب) فاصله*ی چشم تا کتاب:

فاصله*ی چشم تا کتاب باید حدود ۴۰ سانتی*متر باشد. لازم نیست با خط*کش اندازه بگیرید اما بدانید نه خیلی دور باشد و نه خیلی نزدیک.
ج) ایجاد فاصله*ی زمانی بین صرف غذا و شروع مطالعه:

سعی کنید حدود نیم ساعت پس از صرف غذا، مطالعه را شروع کنید تا سنگین نباشید.
د) دقت در انتخاب زمان مطالعه*ی هر درس:

سعی کنید درس*های تحلیلی را در همان ابتدای صبح که سرحال هستید مطالعه کنید؛ البته می*توانید برای زنگ اول که هنوز سرحال نشده*اید یکی از درس*های حفظی را قرار دهید اما به*طور کلی به*تر است درس*های حفظی قبل از خواب مطالعه شوند.

۳) شرایط محیط مطالعه:

الف) مکان مطالعه:

* تذکر (۱): مکان مطالعه باید دارای نور و تهویه*ی مناسب باشد.
* تذکر (۲): مکان مطالعه به*تر است ثابت و اختصاصی باشد. مثلا اگر هر روز نمی*توانید کتاب*خانه بروید، به*تر است جای مشخصی را برای مطالعه*ی خود در نظر بگیرید؛ البته برای عادت دادن خود به مطالعه، کتاب*خانه رفتن مفید خواهد بود.
* تذکر (۳): هر وسیله*ای که که حواس شما را پرت می*کند و یا شما را یاد خاطرات گذشته می*اندازد از روی میز بردارید و آن را طوری آماده کنید که هیچ چیز تمرکز شما را مخدوش نکند.
ب) پیش از مطالعه:

سعی کنید از شروع واحد مطالعه،* همه*ی وسایل مورد نیاز آن واحد از جمله کتاب، دفتر، مداد و پاک*کن را آماده کنید تا با تمرکز بیش*تری شروع به مطالعه کنید.

شیوه*ی برنامه*ریزی در فصل بهار

بالاخره وارد ۲، ۳ ماه آخر دوران کنکور شدیم که دوران بسیار مهم و حساسی است. اولین توصیه*ای که به شما دارم این است که الان فقط موقع درس خواندن است، فکر کردن به نتیجه را موکول کنید به بعد از آزمون.
اگر تا الان خوب درس نخوانده*اید می*توانید در این مدت تا حد زیادی جبران کنید، پس هرگز ناامید نباشید. تا روز آخر تمام تلاش خود را بکنید تا بعدا پشیمان نشوید. (البته بهتر است این گونه دانش*آموزان فقط روی مطالبی که اشکال زیادی ندارند مطالعه و تمرین کنند مثلا در هر درسی نصف مباحث را انتخاب کرده و روی آن مسلط شوند.
اما در مورد برنامه*ی این ۳ ماه آخر نکته*هایی را به شما می*گویم که امیدوارم با عمل به آن*ها بیش از پیش موفق باشید:
 برنامه*ی این ۳ ماه آخر به طور کلی شامل ۴ بخش زیر می*باشد:
دوره*ی ا) عید نوروز (مطالعه*ی پیش ۱ + یکی از پایه*های سال دوم یا سوم)
دوره*ی ۲) هفته*ی چهارم فروردین تا آخر هفته*ی سوم اردیبهشت (فقط پایه*های باقی*مانده)
دوره*ی ۳) امتحانات پیش ۲ ← فقط درس*های پیش*دانشگاهی ۲ (از /۲/۲۴ تا /۳/۷ )
دوره*ی ۴) هفته*ی دوم خرداد تا هفته*ی اول تیر ← دوره*ی کلی و برگزاری امتحانات جامع
در این مقاله ۳ بخش اول را به طور کامل توضیح داده*ایم و بخش چهارم را نیز به زودی در مقاله*ای جداگانه توضیح خواهیم داد.
۱ ـ عید نوروز: در دوره*ی عید نوروز که البته وقتی این مقاله را می*خوانید به پایان رسیده، شما می*بایست پیش ۱ و قسمت*هایی از پایه را که به طور موازی با پیش ۱ می*خواندید یا در مدرسه به شما درس می*دادند را بار دیگر مرور کنید و نقاط ضعف خود را تقویت کنید. یعنی در واقع رفع اشکالات پیش ۱ و قسمتی از پایه و مرور آن*ها باید در راس برنامه*های شما باشد. چون این برهه*ی زمانی، سپری شده، توضیح بیش*تری راجع به آن نمی*دهم. اگر کارهای دیگری جز این که گفتم انجام داده*اید اشکالی ندارد؛ به بقیه*ی مقاله توجه کنید.
۲ ـ هفته*ی چهارم فروردین تا آخر هفته*ی ۳ اردیبهشت: در این دوره*ی یک ماهه اکثر دانش*آموزان در مدرسه روی درس*های پیش ۲ تمرکز دارند اما احتمالا هر مدرسه*ای با توجه به تمام شدن بعضی از درس*های پیش ۲ کمی به تعطیلات دانش*آموزان در هفته اضافه کرده*اند و بچه*ها وقت بیش*تری برای مطالعه دارند.
بنابراین توصیه می*کنم حتما نکته*های زیر را رعایت کنید:
الف) در روزهایی که به مدرسه می*روید، بعد از ظهر آن روزها حتما درس*های پیش ۲ را که دبیر درس می*دهد در منزل کامل بخوانید و تست بزنید طوری که به خوبی یاد بگیرید.
ب) در روزهایی که به مدرسه نمی*روید در منزل یا هر جایی که درس می*خوانید حتما برنامه*ای برای درس*های پایه*ی باقی*مانده یعنی آن*هایی که قبلا نخوانده*اید تهیه کنید و آن*ها را به طور کامل بخوانید و تست بزنید.
* تذکر: اگر کارهایی که باید در عید انجام می*دادید را انجام نداده*اید باید بعضی از مبحث*های پایه*ی دوم و سوم را که با آن راحت*تر هستید انتخاب کنید تا در این فرصت یک*ماهه بتوانید با آرامش و تمرکز بیش*تری آن*ها را مطالعه، نکته*برداری و تمرین کنید.
* توصیه به دانش*آموزانی که کم*کاری داشته*اند: در این مقطع از سال می*توانید بعضی از مباحث وقت*گیر و خارج از ظرفیتتان را از برنامه حذف کنید و تمرکز خود را روی بقیه*ی دروس بگذارید. البته هرگز یک درس را کامل رها نکنید بلکه می*توانید به صورت گزینشی بعضی فصل*ها را بخوانید. مثلا اگر فصلی را اصلا نمی*فهمید بی*خیال شوید و سعی کنید بخش*هایی را که از عهده*ی آن برمی*آیید تقویت کنید. مثلا اگر دیدید بعضی از مبحث*هایی که در کنکور ۱ یا ۲ سوال از آن می*آید را هر کار می*کنید یاد نمی*گیرید، آن را کنار بگذارید و سراغ سایر مباحث بروید و نگران نباشید.
* توصیه به دانش*آموزان قوی: شما ابتدا در این دوره، مطالب باقی*مانده از پایه را کامل بخوانید و در صورت امکان بعد از آن نقاط ضعف باقی*مانده از مطالب خوانده شده (پیش ۱ و پایه*ی قبلی) را برطرف کنید و به طور موازی دروس پیش ۲ را نیز بخوانید و سعی کنید تا قبل از امتحانات پیش ۲ کلیه*ی مباحث را یک دور خوانده باشید.
* تذکر کلی: هرگز فراموش نکنید که نکته*برداری تا روزهای آخر نباید قطع شود. هر وقت حین درس خواندن یا تست زدن به نکته*ی جدیدی برخوردید، حتما آن را در محل خاصی یادداشت کنید. این نکته*برداری و خلاصه*برداری*ها در روزهای آخر خیلی به شما کمک خواهد کرد. آن را جدی بگیرید.
* تذکر: اگر بتوانید در دوره*ی دوم مطالعه و بعد از عید (هفته*ی ۴ فروردین تا آخر هفته*ی ۳ اردیبهشت)، حدود ۱۲۰ ساعت را به مطالعه*ی پایه*ی سری دوم (پایه*های باقی*مانده) اختصاص دهید. خیلی خوب خواهد بود و بقیه*ی زمان را به پیش ۲ و درس*های دبیر اختصاص دهید.
۳ ـ امتحانات پیش ۲: این امتحانات نه تنها مزاحم کار شما نیست بلکه تاثیر مثبتی بر روند کاری شما دارد. پیش*دانشگاهی ۲ بخش مهمی از منابع کنکور را تشکیل می*دهد و این امتحانات بهترین فرصت برای جمع*بندی و دوره*ی پیش ۲ و جبران غفلت*هایی نظیر نخواندن کتاب*های درسی و مثال*ها و تمرین*های آن*ها می*باشد. زیرا این کتاب*های درسی ـ حتی ریاضی و فیزیک ـ در کنکور خیلی مهم می*باشند ولی متاسفانه مورد غفلت واقع می*شوند.
۱) اولین توصیه*ام به شما این است که حدود ۴، ۵ روز قبل از شروع امتحانات، تمامی نقاط ضعف اساسی پیش ۲ خود را برطرف کنید و نگذارید نکته*های مبهم از نظر مفهومی داشته باشید.
۲) بعد از رفع اشکالات مفهومی، طبق برنامه*ی امتحانات، شروع به درس خواندن کنید. اگر قبل از شروع امتحانات نقاط ضعف اساسی خود را برطرف کرده باشید، در این زمان کافی است تسلط خود را افزایش دهید و مرور کنید و تست بزنید.
۳) اگر نکته*برداری و خلاصه*نویسی نکرده*اید حتما این کار را انجام دهید چون بعدا به دردتان خواهد خورد (البته اگر فرصت خلاصه*برداری ندارید می*توانید به نکته*برداری اکتفا کنید).
۴) تشریحی خواندن برای امتحانات هیچ ضرری به کنکور شما نمی*زند بلکه فایده*های زیادی هم دارد پس فکر نکنید باید تغییر خاصی در برنامه ایجاد کنید. اما هرگز از تست زدن غافل نشوید و تا می*توانید تست بزنید.
۵) بهتر است در این دوران بیش*تر روی تمرین و مثال*های کتاب درسی و تست*های کنکور سراسری وقت بگذارید.
۶) به طور کلی سعی کنید در طی امتحانات پیش ۲ (حدودا هفته*ی اول خرداد) کل پیش ۲ را جمع کرده باشید و تست هم زده باشید و تا حد امکان خلاصه*برداری و نکته*برداری هم کرده باشید تا بعدا فقط به مرور سریع آن بپردازید.
* تذکر: من در این ۲، ۳ ماه آخر چون در درس دینی و ادبیات ضعف داشتم تقریبا یک روز در میان مطالعه*ی این ۲ درس را در برنامه*ام قرار داده بودم. در دینی بیشتر روی آیه*ها متمرکز بودم و ادبیات را نیز به صورت موضوعی می*خواندم. به شما هم توصیه می*کنم اگر احساس ضعف در درس خاصی می*کنید آن را به راحتی می*توانید برطرف کنید. هم*چنین در این اواخر هرگز از مطالعه*ی درس*های عمومی مخصوصا دینی و ادبیات غافل نشوید.
جمع*بندی: بنابراین تا آخر امتحانات پیش ۲ حتما باید موارد زیر را انجام دهید:
دوره*ی ۱) درس*های پیش ۱ و پایه*ای را که در ترم اول خوانده*اید بار دیگر مرور کنید و یادآوری کنید و اشکالات خود را برطرف کنید (عید نوروز).
دوره*ی ۲) درس*های پایه**ای که تا به حال هرگز نخوانده*اید را باید در دوره*ی دوم بخوانید، این دوره حدود یک ماه است و در آن علاوه بر درس*های پایه*ی جدید، درس*های پیش ۲ را نیز به طور موازی بخوانید (۲۰ فروردین تا ۱۸ اردیبهشت).
دوره*ی ۳) در امتحانات پیش ۲،* کل مبحث*های پیش ۲ را جمع کنید و تست بزنید تا بعدا فقط نیاز به مرور داشته باشید (۱۸ اردیبهشت تا ۶ خرداد).
تذکر مهم: در دوره*ی چهارم (۷ خرداد تا هفته*ی قبل از کنکور) که بعدا در مقاله*ای جداگانه راجع به آن توضیح خواهم داد،* قرار است آزمون*های جامع بدهید و فقط یک بار دیگر مطالب را مرور سریع بکنید؛ بنابراین باید تا آخر امتحانات پیش ۲، تمام مطالبی که می*خواهید بخوانید دوره شده باشد پس درسی را برای خرداد باقی نگذارید.
این دو ماه (البته از الان یک ماه و نیم) را خیلی جدی بگیرید. اگر در این ۲ ماه خوب عمل کنید به طور حتم از خیلی از رقیبان خود جلو خواهید افتاد و به هدف خود نزدیک*تر می*شوید. داشتن برنامه در این مدت بسیار بسیار مهم است،* چون نداشتن آن باعث سردرگمی و استرس خواهد شد. این مطالبی که در این مقاله عنوان شد یک برنامه*ی کلی و بلند مدت برای این ۲ ماه بود که خودتان باید به صورت ریزتر و دقیق*تر برنامه*ریزی کنید. اگر سوالی داشتید، حتما بپرسید تا بتوانیم بیش*تر کمکتان کنیم.
توصیه*ی دوستانه

به*نام حضرت دوست که هر چه دارم از اوست
همین دو سال پیش و همین موقع*ها بود که آزمون جامع اول سنجش رو دادیم. اصلا اون موقع به یک*رقمی شدن توی کنکور فکر نمی*کردم. به نظرم غیرممکن بود برام. احساس می*کردم بین ۵۰ تا ۲۰۰ می*شم. یادمه دوران عید خیلی تلاش کرده بودم که قبل از عید رو جبران کنم و درس*های پایه رو تموم کنم و بیش*تر هم مرور کنم، ولی نشد. فکر کنم تا حدود ۲۵ یا ۲۶ فروردین طول کشید تا یه دور پایه رو خوندم و پیش یک رو هم خیلی سریع مرور کردم.
در این دوران، دو سه روز در هفته مدرسه می*رفتم. اکثر درس*ها تموم شده بودند. درس*خواندن در خانه کمی برایم سخت بود. برای همین روزهای فرد به کتاب*خانه*ی کنار خانه*مان می*رفتم و درس می*خواندم. بعد از عید تقریبا هر روز دینی می*خواندم و روزبه*روز سرعت مطالعه*ی دینی*ام افزایش یافت. هر شب هم در برنامه*ام ادبیات موضوعی قرار داشت که گاهی قرابت معنایی و تاریخ*ادبیات بود و گاهی آرایه*های ادبی و لغت*ها. بعد از عید خیلی انگیزه داشتم و تلاشم را چند برابر کرده بودم. کل درس*هایی را که باید برای کنکورمی*خواندم در یک کاغذ نوشته بودم و وقتی می*خواندم و مرور می کردم، یک تیک جلوی آن می*زدم و اگر مشکل خاصی در آن داشتم، جلوی آن می*نوشتم. شب*ها حدود ۱۰، ۱۱ می*خوابیدم. از نماز صبح به بعد غالبا بیدار بودم و درس می*خواندم و بعد از ظهر حدود ۱ ساعت می*خوابیدم. بعد از عید خلاصه*هایم را تکمیل کردم و از آن به بعد برای مرورها، یک دور سریع خلاصه را نگاه می*کردم و زود می*رفتم سراغ تست*زدن. معمولا یک بعداز ظهر در هفته را کاملا تفریح می*کردم تا انرژی دوباره بگیرم.
این*ها را گفتم تا به شما گوش*زد کنم، از بعد از عید خود خیلی خوب استفاده کنید. خیلی موقعیت خوبی است اگر تا الان هم خوب نبودید، از هم*اکنون تلاش خود را بیش*تر کنید و نگران نباشید.
پیش به سوی موفقیت با توکل بر خدا

سعید تجریشی/رتبه ۵ کنکور سراسری سال ۸۹


مشاوره برای بچه هایی که میخوان در کنکور ۹۳ شرکت کنن توسط معین فلاحتگر رتبه ۱ کنکور ۸۸

سلام بر همه ی بچه هایی که میخوان در کنکور ۹۳ شرکت کنن مخصوصا اونایی که اولین باره میخان کنکور بدن ….الان احتمالن همه تون شروع کردین واسه خوندن یا میخواین تو همین دو سه روز شروع کنین…خوبه …خوب من چند تا چیز مهم رو در قالب کلی میگم که برای شروع کار لازمه…

اولا :باید برنامه داشته باشین واسه خودتون که میخاین تو تابستون چی بخونین و همین جور بعد تابستون..مثلا تا عید به کجاها برسین و از این جور چیزا….برای تابستون من ۲ پیشنهاد دارم واستون….اونایی که مدرسشون تابستون شروع میشه (مثل خودم )و مدرسشون تو تابستون درسای پیش رو میگه بهتره که با مدرسه پیش برن و درسای پیش ۱ رو تو تابستون تمام کنن….اونایی که مدرسه نمیرن و احتمالا اکثریت بچه ها رو تشکیل میدن به نظرم بهتره که تو تابستون درسای پایه رو به طور کامل بخونن یعنی درسای سال دوم و سوم رو چه عمومی چه اختصاصی به طور کامل جمع کنن….تست هم به طور کامل بزنن که دیگه کارشون کامل بشه….بعده تابستون هم درسای پایه رو با آزمونای کانون یا هر چیز دیگه مرور میکنین و درسای پیش رو هم با مدرسه جلو میرین….خوبه که تا عید یا تا آخر فروردین مدرستون تمام کنه درسای پیشو …اگرم نکرد عیبی نداره…

ثانیا: باید یه آزمون رو انتخاب کنین و با اون پیش برین …من با آزمونای قلم چی پیش رفتم و منطق برنامه ریزیشو قبول دارم حالا هر جایی که میرید تا آخر پایبند باشید بهش و از این شاخه به اون شاخه نپرید…در مورد آزمونای قلم چی هم آزمونای تابستونش اگه میخاین تو تابستون درسای پایه رو بخونین خیلی کمک میکنه اگرم بخاین درسای پیشو بخونین کمی موثره….

ثالثا:کلاسهای خصوصی…..من اصلا از هیچ کلاس خصوصی استفاده نکردم در صورتی که ۹۹٪ دوستام کلاس میرفتن …البته فایده هم داشت واسشون…من فقط میخام بگم که اگه میتونین درسی رو بخونین خودتون توی خونه اصلا کلاس نرین که جز وقت تلف کردن چیز دیگه ای نیست….خوشبختانه اینقدر کتابای خوبی دراومده که خودتون میتونین توی خونه بشینین و یاد بگیرین درس رو…مثلا درس شیمی فکر نمیکنم نیازی به کلاس داشته باشه یا درسای دین و زندگی ادبیات و انگلیسی….حالا عربی شاید کلاس کمکتون کنه …ریاضی و فیزیک هم اگه به نظرتون کلاس میتونه کمکتون کنه برین….ولی نه این که پیش ۲ یا ۳ نفر برین!!!!!!!

رابعا:در مورد ساعت درس خوندن هم اونایی که عادت ندارن زیاد بخونن از ساعتهای کم شروع کنن هر هفته بیشترش کنن….اونایی هم که میتونن زیاد بخونن بخونن ولی زیاد نخونن!!!!چون اگه از یه حدی بیشتر بخونین نتیجه منفی میده…باور کنین….من خودم از ۱۱ ساعت بیشتر نخوندم(کلا ها….)ولی معمولا ۱۰ ساعت میخوندم….بعضی ها تابستون کم میخوندن آخرا به ۱۴ ساعت میرسوندن ولی من نمیتونستم زیاد بخونم واسه همین تو کل سال یه جور خوندم…البته این آمار ماله روزاییه که خونه بودیم…مدرسه میرفتم خسته بودم ۴ ساعت میخوندم…اگه شما هم کم میخونین اصلا ناراحت نباشین …فعلا همین قدر رو بخونین ….بعدش سعی کنین زیاد کنین


چگونه زیر صد شویم توسط احسان عباسی یکی از رتبه های تک رقمی کنکور

اولا بگم که اصلا مدرسه یا شهر خوب برای این کار نیاز نیس. نمونش معین خودمون سجاد فولادی (از مدرسه ای که تقریبا ناشناخته بود) رستگار رحمانی و اوووووووووووو تا دلت بخواد مثال هس. اصلا هم نیاز به شاگرد اول بودن در مدرسه نیست.این جا پشتکاره که حرف اول رو میزنه.من خودم تا اواخر دوم یکی از شاگردان تقریبا خوب مدرسه بودم اما نه اول. اوایل سوم بود که یا علی گفتم و به خاطرهدف و انگیزه ی قوی ای که داشتم جدی شروع به درس خوندن کردم. اول سریع شاگرد اول شدم و بعد از شهر و استان گذشتم و …شما در دوره ی خوبی از سال هستید. دقیقا موقعی که من و خیلی از دوستانم با جدیت برایکنکور شروع کردم. راستش درس خوندن من برای کنکور از اول مرداد شروع شد اما ساعات مطالعه در ابتدا به شدت پایین بود. همین وقتا بود که اوج گرفت.لازمه که راه دو گروهو این جا از هم جدا کنم.

۱) دوستانی که در تابستان کلاس ندارن.
این دوستان اولین کاری که الان می کنن اینه که یک برنامه ی عالی برای تابستان می نویسن.طبق این برنامه شما باید پایه رو قورت بدین. به شدددددت سخت ولی ممکن. همون طور که خیلیا تونستن. خیلیا که اصلا غیر عادی نبودن. تنها چیزی که داشتن پشتکار بود.به علاوه ی دروسی از پیش که من گسسته و تحلیلی رو پیشنهاد می کنم. هر چند اگر هم درست اونا رو یاد نگیرید یه پشت زمینه ای براتون ایجاد می کنه که در طول سال به شدت راحت ترین با این درسا و فقط به تسلط یافتن نیاز خواهید داشت. بر گردیم به همون قورت دادن پایه. شما درس های اختصاصیشو در اولویت قرار بدین. مطمئن شید که فهدیدین و بسته به وقت و پشتکارتون حسابی تستاشونو بزنین. من اولین کاری که کردم این بود که مطمئن شم که کاملا به دروس اختصاصی مسلط شدم. در مورد حسابان روی تابع و مثلثات بیشتر کار کنید چون توی دیفرانسیل بقیه رو مرور می کنید و خیلی خفن تر کار می کنید. ریاضی ۲ هم ۲ تا مبحث به درد بخور داره. تصاعد و لگاریتم که فقط اینا رو کار کنید کافیه. هندسه پایه تا می تونید تست بزنید (به پست قبلی معین جان مراجعه شود) آمار جدا وقتی ازتون نمیگیره و زیاد هم اهمیت آنچنانی نداره. میتونید همشو تو چند صفحه خلاصه کنیدو اونارو مرور کنید. فیزیک = تست زدن زیاد. شیمی= خواندن تمام نکات حفظی فراوانش و تست زدن بخش های محاسباتی.
مرحله ی بعدی خوردن عمومی هاس که به صورت موازی با اختصاصی ها با تاکید بر دروس اختصاصی انجام میشه.
۲)
اما دوستانی که تابستون هم کلاس دارن. اونا هم مسلما نکات برنامه بالایی در مورد برنامه ریزی رو اجرا می کنن. در مورد تابستون هم بهترین کار پیش رفتن با برنامه ی پیشه و مسلما شما پایتونو زمستون موازی جلو می برید. با توجه این این که برنامه ای مثل کانون آروم آروم جلو میره پایه رو فکر کنم برنامه ی مناسبی برای این دوستان باشه که آروم و موازی برنامه ی پایهرو هم دنبال کنن. البته کانون در تابستون اصلا برنامه ی مناسبی نداره و کلا کاری به برنامش نداشته باشین. فعلا شما و مخصوصا شما نسبت به بالا یی ها در مرحله ای هستید که به شدت نیاز به یه برنامه ی اصولی دارین. برنامه ریزی خیلی برای شما مهم تره و البته سخت تر. اگر از خودتون و برنامه هاتون مطمئنید که هیچی در غیر این صورت به یه مشاور برای این کار رجوع کنید. پیش باید اکثر برنامتون رو تشکیل بده و بنا به تشخیص خودتون نسبتی از پایه رو هم با اون همراه کنید. امیدوارم تابستون در شما برای کلاس رفتن سستی ایجاد نکنه و حداکثر تلاشتون رو بکنید که سر کلاس جدا درس رو یاد بگیرید و از دیدن درس های جدیدی که دارید مثل گسسته و تحلیلی فکر نکنید که با عجب درس های ناجوری سروکار دارم و ایناچین دیگه خدا!!!! همه ی اینا با تست زدن براتون راحت میشه. دوستان من تو این دوره به شدت روی اختصاصی هاشون چه پیش چه پایه سرمایه گذاری می کردن چون بعد از تعطیلی مدارس فرصت بسیاااااااار زیادی برای عمومی ها دارن.

در نهایت به هر دو گروه آزمون دادنو به شدت پیشنهاد می کنم. حتما خودتونو تو آزمونا (تا جایی که میتونید بدون توجه به نتیجش) محک بزنید و فقط به اون سبک آزمونی که میدید عادت نکنید. شاید گفتنش زود باشه ولی بعد از تعطیلی مدارس بهتره که نمونه سوالاتی هم از بقیه ی آزمونا از دوستاتون گیر بیارین و با سبک های مختلف خودتونو تست کنید.

و اما نکته ی آخری که فکر می کنم بد نیست یه اشاره ای بکنم چیزیه که من خودم همیشه حواسم بش بوده و هست. همونی که بالا بش گفتم (فرا بینی کنکوری !!!!؟!؟!؟) (خب چیز دیگه ای به ذهنم نرسید خب!!!) همیشه سعی کنید یه قدم جلو تر از بقیه رو نگاه کنید و فقط به خرخونیتون تکیه نکنید. خرخونی کاریه که خیلیا میتونن بکنن ولی شما میخواین از اون خیلیا جلو تر باشید. پس همیشه دنبال ایده های جدید باشید و در هر زمینه ای تلاش کنید اشکالات خودتونو خودتون بفهمید و راه های خیلی مختلفیو برای رفعش امتحان کنید و هیچ وقت دست رو دست نذارید. هیچ کس بیشتر خودتون دلش به حال خودتون نمیسوزه پس هیچ وقت منتظر کمک بقیه نباشید. خودتون حداکثر سعی رو برای حل مشکل انجام بدین. من اینو مطمئنم که اگر شما دوستان در این راه تلاش کنید حتی بیشتر از سعیتون هم نتیجه میگیرید.
دوستانی که من این جا میبینم (منظورم اطراف خودم در دانشگاه) همه به دو شکل اومدن این جا . عده ای پشتکار خیلی زیادی دارن که جدا بشون تبریک می گم. عده ای با چیزایی مثل برنامه ریزیو این چیزی که من میگم به این جا رسیدن و عده ی کمی هم میشه گفت هوش بالا تری دارن. ولی پشتکار بر هوش پیروزه!!!
در نهایت همون ط.ر که به سال قبلی ها پینهاد میکردم به شما هم میگم که انرژی مثبت و انگیزتونو از دست ندید و با تمام وجود جلو برید.
همگی موفق باشید و
از ته قلب امیدوارم به بزرگ ترین آرزو هاتون برسید.

روش های برنامه ریزی توسط احسان عباسی

به نظر من برنامه ریزی ازمهم ترین مسائل راه کنکوره که هیچ وقت براش دیر نیست. اگر شما یه برنامه ی خوب و کامل وجامع در حد خودتون داشته باشید هم به همه ی کاراتون تا زمان کنکور می رسید هم در این مسیر خیالتون راحت تره و با آرامش کامل و با اعتماد به نفس جلو میرید.

اول در مورد برنامه ریزی خودم که به نظرم یه حالت کامل و ایده آل از برنامه ریزیه و اگر حوصله کنید و اجراش کنید خیلی به دردتون می خوره میگم.
من خودم سه نوع برنامه داشتم…
۱) برنامه ی بلند مدت
۲) برنامه ی متوسط مدت
۳) برنامه ی کوتاه مدت

در برنامه ی بلند مدتم من اهداف خودمو تا زمان کنکور در مورد هر درس و هر بازه ی زمانی مشخص می کردم. مثلا این که تا زمان امتحانات میان ترم اول درسای دوم و سوم رو یه دور بخونم. به پیش یک هم تسلط پیدا کنم. تا عید هم یه دور دیگه میخوام دوم و سوم رو بخونم( که مسلما خیلی زمان کم تری می گیره) و مرور کوتاهی بر پیش یک و تاکید بیش تر بر پیش دو.
در عید هم فلان کارو کنم و الی آخر…
یعنی در کل مشخص کنم که کلا با توجه به شرایطم از خودم چه انتظاری دارم و می خوام چه کار کنم.
در برنامه ی متوسط مدت ( که در آغاز هر فصل نوشته میشه) من با توجه به امتحانات (چه مربوط به مدرسه و چه آزمون ها) و شرایطم بررسی می کنم که من باید چی کار کنم و هر درسو چکار کنم. مثلا من این فصل این امتحانارو دارم و قرار گداشتم که این درسا رو بخونم و از این حرفا.

برنامه ی کوتاه مدت هم که برنامه ی مهمیه رو من هر دو هفته یه بار با وسواس کامل می نوشتم و توش برای دو هفته ی آینده کار هر روزو مشخص می کردم که مثلا در این دو هفته کلا من این امتحانای مدرسه و این آزمونا رو دارم پس در طی این دو هفته باید این درسا رو بخونم. پس مشخص می کردم هر روز از این دو هفته چی باید بخونم…
جدا من تعجب می کنم که خیلیا برای یه برنامه ریزی که خودشون به همراه یه آدم یه کم وارد ( که خودش یه بار این راهو درست رفته باشه) هم می تونن انجام بدن چه خرجایی می کنن.
باور کنید هیچ کس بهتر از خود آدم نمی تونه برای خودش برنامه ریزیکنه .
به خودتون ایمان داشته باشید و به قول دوستی هیچ وقت حس خفونت ( =خفن بودن) خودتونو از دست ندید. بعضی وقتا به آینده و این که اگر دانشگاه قبول شید فکر کنید. به خوشحالی خودتون و خانوادتون و فامیلا. به چیزای بزرگ تری که در انتظارتونه.
همیشه پر از انرژی مثبت و امیدوار باشید.

منبع : گروه آموزشی مستمر


دوشنبه 01 دی 1393

نظرات کاربران

کد امنیتی رفرش
اردوی نوروزی کنکور 1400
رادیو | همشاگردی
همایشات و کارگاه های کشوری
ورود به سایت
عضویت سریع
  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد
آمار سایت
 • آمار مطالب
 • کل مطالب : 231
  کل نظرات : 3
 • آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 3
  تعداد اعضا : 125
 • کاربران آنلاین
 • آمار بازدید
 • بازديد امروز : 2,305
  بازديد ديروز : 581
  بازديد کننده امروز : 101
  بازديد کننده ديروز : 144
  گوگل امروز : 2
  گوگل ديروز: 6
  بازديد هفته : 9,189
  بازديد ماه : 21,468
  بازديد سال : 146,613
  بازديد کلي : 449,481
 • اطلاعات شما
 • آي پي : 44.200.194.255
  مرورگر :
  سيستم عامل :