توجه! برای نظر دادن یا پاسخ به این پست و نیز ایجاد پست توسط خودتان باید عضو سایت بشوید.

alisoleimany
مدیر کل سایت

دانش آموزان و داوطلبان گرامی شما میتوانید سوالات مختلف مشاوره ای خود را در این قسمت از ما بپرسید.

حداکثر زمان پاسخگویی : 10 ساعت بعد از طرح سوال

www.alisoleimany.ir

www.sanjeshy.ir

09394085800 - 09206918996

2 نظر براي اين پست ارسال شده است:

iran98 2 سال پیش

سلام استاد درمورد تند خوانی یه خورده توضیح بدین.. اینکه چطور توی درس خوندن وسواس زیاد به خرج ندیم که زمان زیادی رو ازمون نگیره؟؟

iran98 2 سال پیش

سلام استاد خدا قوت.. استاد سوال درسی هم میتونیم بپرسیم.. اگه میشه اون درسایی رو که میتونین به سوالاش جواب بدین رو نام ببرین.. سپاس از همراهی همیشگیتون

alisoleimany
مدیر کل سایت

باسمه تعالی
 مشاوره ی گروه آموزشی آلم-شماره ی 18
موضوع:چند تکنیک برای تند خوانی
نوشته ی علی سلیمانی
پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع علوم،ضرورت دستیابی به مهارت تندخوانی و درک مطلب را بیش از پیش افزایش داده است.این در حالی است که راه‌کار های کلی برای کسب نتیجه مطلوب وجود دارند که باید مدنظر قرار گیرند.
  • خواندن مطلب مورد نظر در صبح زود علاوه بر بالا بردن قدرت تمرکز،سرعت مطالعه را نیز دوبرابر می کند.
  • خواندن عناوین و مطالب چاپ شده روی جلد کتاب در ابتدا و انتهای کتاب،اطلاعاتی راجع به موضوع و نحوه بیان آن به دست می دهد.اغلب اوقات نظر برخی از خوانندگان روی جلد انتهایی کتاب چاپ می‌شود که تا حدی بیانگر کیفیت مطالب آن است.( کتابهای غیر درسی )
  • کمک گرفتن از واژه نامه انتهای کتاب ، به درک واژه‌های بیان شده کمک شایانی می کند.( ادبیات - عربی - زبان انگلیسی )
  • مطالب مورد مطالعه باید اولویت بندی شده و در سه دسته کم اهمیت ، دارای اهمیت متوسط و پر اهمیت گنجانده شوند.مطالعه مطالب با شروع از رده بندی پراهمیت و پایان دادن به آن در رده کم اهمیت،سرعت خواندن را افزایش می دهد.علاوه بر این خواندن مطالب مناسب با توانایی ذهنی و هوشیاری ،قدرت درک مطلب را افزایش می دهد.
  • هنگام مطالعه مطالب واقعی ، مطالعه سطحی فهرست مطالب و یا جمله اول و آخر هر پاراگراف ، یک دید کلی راجع به موضوع در فرد ایجاد می‌کند که به بالا رفتن میزان درک مطلب و افزایش سرعت مطالعه کمک خواهد کرد.
  • در نظر گرفتن عنوان هر فصل و سپس طرح سؤالات متفاوت در ذهن راجع به آن ، بر کیفیت درک مطلب تأثیر گذار است زیرا پس از طرح سؤال در ذهن ، مغز در پی یافتن پاسخی برای آن برآمده و قدرت تمرکز بیشتر خواهد شد.
  • محیط مطالعه و شرایط فیزیکی بدن نیز بر قدرت گیرایی تأثیر گذارند.به گفته پژوهشگران مطالعه کتاب روی صندلی راحت و دمای مناسب ، گیرایی و درک مطلب را افزایش می دهد.
  • هنگام مطالعه پیام‌ها و یا مطالب و نامه‌های جزئی و کوتاه ، بهتر است که نام های مهم ، تاریخ ها و محل های ذکر شده در آن یه صورت خلاصه یادداشت شوند.
  • به گفته برخی از متخصصان،رنگی کردن نکات مهم با ماژیک،گاهی باعث می‌شود امکان درک کلی مطلب از دست برود.
  • با یک نظر اجمالی می‌توان تا حدی بخش‌های مهم کتاب را از سایر بخش‌ها جدا کرده و ابتدا به مطالعه بخش‌های مهم آن پرداخت.یعنی هنگام مطالعه یک کتاب ریاضی و در صورت علاقه‌مندی به مبحث مثلثات ابتدا باید آنرا به طور دقیق مطالعه کرده و نمای فصول را با یک نظر کلی مطالعه کرد.
  • از آنجایی که پیچیدگی برخی از متون بیشتر است،لذا مطالعه آن‌ها نیز به زمان بیشتری نیاز دارد.از اینرو سرعت مطالعه متون مختلف با هم تفاوت دارد.
  • کلاس‌های مختلفی برای آموزش تندخوانی وجود دارد که با ثبت نام دانش آموزان در آن ها،سرعت مطالعه و مهارت درک مطلب آن‌ها بیشتر خواهد شد.
آموزش این نکات و راهکار ها به دانش آموزان با بالا بردن سرعت خواندن و قدرت درک مطلب در آنها،میزان موفقیت آن‌ها را نیز بیشتر می کند.
*علی سلیمانی

alisoleimany
مدیر کل سایت

iran98 5 ساعت پیش

سلام استاد خدا قوت.. استاد سوال درسی هم میتونیم بپرسیم.. اگه میشه اون درسایی رو که میتونین به سوالاش جواب بدین رو نام ببرین.. سپاس از همراهی همیشگیتون

پاسخ :
سلام . شما میتوانید سوالات درسی رو در تاپیک جداگانه بپرسید هم من و هم بقیه همشاگردی های عزیز پاسخگو هستند ...

daneshvar
کاربر عضو شده

استا چندتا سئوال دارم
1- آیا خانوم همت رشتشون تجربی بوده یا رشته دیگه
2-استاد من وقتی نمیتونم یه سئوالو حل کنم بدجور نا امید میشم باید چیکارکنم لطفا کمکم کنید

alisoleimany
مدیر کل سایت

استا چندتا سئوال دارم
1- آیا خانوم همت رشتشون تجربی بوده یا رشته دیگه
2-استاد من وقتی نمیتونم یه سئوالو حل کنم بدجور نا امید میشم باید چیکارکنم لطفا کمکم کنید

نوشته ی اصلی توسط daneshvar
سلام تجربی
سلام شما باید اعتماد به نفس و خودباوری داشته باشی و به خودت اطمینان .
همیشه با جل نکردن چند تست نگران نشو . شما تغییر نگرش بده و به خود تلقین که که اینگونه تست ها معایب شما رو نشان میدن و شما باید برای رفع شون تلاش کنی

meysam
کاربر عضو شده

آقای سلیمانی عزیز
من دیپلم مجدد انسانی گرفتم می خواستم بدونم حالا که پیش تأثیر داره تکلیف من به خاطر متفاوت بودن شماره دانش آموزی که با آن  دیپلم گرفتم وشماره دانش آموزی که با آن پیش دانشگاهیو پاس کردم چیه آیا دو سابقه تحصیلی بهم میدن یا در کل چیکار باید بکنم تو رو خدا جواب بدید ممنون

alisoleimany
مدیر کل سایت

آقای سلیمانی عزیز
من دیپلم مجدد انسانی گرفتم می خواستم بدونم حالا که پیش تأثیر داره تکلیف من به خاطر متفاوت بودن شماره دانش آموزی که با آن  دیپلم گرفتم وشماره دانش آموزی که با آن پیش دانشگاهیو پاس کردم چیه آیا دو سابقه تحصیلی بهم میدن یا در کل چیکار باید بکنم تو رو خدا جواب بدید ممنون
نوشته ی اصلی توسط

سلام شما مشکلی نداری برای شما طبیق دیپلم میدن . البته اطلاعیع ش هنز از طرف سازمان سنجش اعلام نشده است

2 نظر براي اين پست ارسال شده است:

masoudii 1 سال پیش

سلام استاد واقعا خدا اجرتون بده با این زحمت کشیدن و کمک کردنتون،راستش من ب کمکتون بدجور احتیاج دارم...موضوع اینه ک ازهفته اول تا سوم برنامه رو ناقص پیش رفتم بدلیل عجول و استرس زیاد الکی خودمو معطل کردم و از عماکردم اصلا راضی نیستم، بعدش ک هفته چخارمو دانلود کردم تصمیم جدی گرفتم خوب بخونم 2روز بعدش ب طرز وحشتناکی مریض شدم و بدلیل نخوندنم استرسم شدت یافت و خواب شبانه و نیمروزی خ خ بیشتر شد اصلا نمیتونستم جلو خودمو بگیرم خلاصه بعد از بیهوده گذشتن اون روزا رسیدم ب این هفته نهم ک الان دقیقا چن روزه بهترم ولی از خوابم ناراض ام بدجور عذابم میده چون ن تنها از درس بلکه کلا از زندگیم عقب میذاره و استرسم هرروز زیاد و زیادتر میشه خودشم این استرس باعث ناراحتی قلبیم شده و هرسال چن بار ناخوداگاه گرفته و مث جسدا شدم و راهم ب بیمارستان کشیده.....الان 3ساله پشت کنکورمو همش هم تقصیر استرسمه....امسالم تو روز کنکور بجای جلسه کنکور از نصف شب بخاطر گرفتن قلبم باز راهی بیمارستان شدم و همه دوستام کنکور میدادن منه بدبخت زیر سرم و نفس مصنوعی بودم.....الان دیگه داغون داغونم ینی هیچی برا باختن ندارم از طرفی هم مامان و بابام خ خ حمایتم میکنن و نمیخوام ب هیچ عنوان ناامید یا ناراحتشون کنم، اگه اینا تو زندگیم نبودن من خ وقت پیش خودکشی میکردم.....ب رشته دندان لیش از حد خ خ علاقه شدید دارم و براهمین پشت کنکور موندم و غافل از اینکه هرسال هم جسمم هم روحم بدجور خسته شدن....ولی باز خ سمجم و دست بردار نیستم تا ب هدفم نرسم دست بردار نیستم حتی اگه بخاطر خودمم نباشه بخاطر والدینم تا اخرش میجنگم ولی با کدوم اراده و صبر و تلاش!!!!!؟ البته اگه استرس نداشتم تواناییم خ خ خوبه چون بخودم و هوشم ایمان دارم....اقای سلیمانی این حرفامو چن ساله بکسی نگفتم چون درکم نمیکنن و یا وقنی درکم میکنن راه چاره ندارن ک نشونم بدن...خودشم بخاطر خوابمددکتر رفتم ولی قرص ضد استرس دادن و اونم اصلا فرقی ب خواب و استرسم نکرد، هر روزم وقتی میبینم عقب میفتم همشون تشدید میشن و ضعیف تر میشم....شرمنده سرتونو ب درد اوردم ولی تورو خدا کمکم کنین بدجور از همه چیز سیرم تورو خدا کمکم کنین درسمو خ خوب بخونم چون دیگه امسال اخرین بارمه اگه ب هدفم نرسم خدا میدونه چ بلایی ب سرم میارم دیگه از کنایه ها و سرزنش اشناها و غریبه ها خسته شدم.یه راه نشونم بدین، ممنونم.

elinaz 1 سال پیش

سلام استاد. خسته نباشید.من از برنامه شما خیلی عقب افتادم. یعنی دبر پیداش کردم و وقتی هم خواستم خودم رو بهش برسونم نتونستم. شما دوباره تو این برنامه تکرار میذارین؟ که از اول با حجم متناسب کتاب رو برای دوره بذارین؟ ممنون.

آمار و اطلاعات

در حال حاضر 175 کاربر آنلاین می باشند. تعداد 0 عضو و 175 مهمان

مباحث: 524 , ارسال ها: 654 , تالار ها: 28
بازدید امروز: 2321 , بازدید دیروز: 6890 , بازدید کل: 4689026